Slatina a fost, sâmbătă, 20 septembrie a.c., scena unei mobilizări impresionante pentru mediu și comunitate. Sute de voluntari – copii, tineri și adulți – au ieșit în teren pentru a demonstra că dragostea pentru oraș se arată prin fapte. Primăria Slatina s-a alăturat campaniei globale „Let’s Do It, Romania!” iar alături i-au fost, implicându-se activ, unități de învățământ și instituții precum Compania de Apă Olt, Liceul cu Program Sportiv, Loctrans, CSM Slatina, ISU Olt, Liceul Metalurgic, Liceul Economic „Petre S. Aurelian”, dar și numeroase școli generale din municipiu. Împreună, au arătat că prin efort comun, comunitatea poate face diferența.
Primarul Mario De Mezzo: „Puterea comunității schimbă lumea”
Prezent încă de la primele ore ale dimineții, primarul Mario De Mezzo a lucrat cot la cot cu angajații Primăriei și voluntarii, subliniind importanța implicării directe a fiecăruia:
„Slatina, un oraș iubit și îngrijit de comunitatea sa! Sute de voluntari s-au mobilizat pentru a arăta că grija pentru mediu și curățenia sunt parte din modul nostru de a iubi comunitatea. Împreună, am demonstrat că puterea comunității schimbă lumea”, a declarat primarul Mario De Mezzo.
Spirit civic și exemplu pentru viitor
Acțiunea a transmis un mesaj puternic despre responsabilitatea civică și importanța păstrării orașului curat și frumos. Reprezentanții municipalității au transmis mulțumiri tuturor participanților, subliniind că atunci când locuitorii își iubesc orașul, contribuie activ la întreținerea lui.
Dragoș Sîrghie