Luni, 2 mai 2016, deputatul Emil Moț și candidat PSD la funcția de primar al Slatinei, împreună cu organizațiile PSD și TSD Slatina, a marcat Ziua Tineretului printr-o acțiune intitulată „Slatina Skate, Show pe Esplanadă”.
Zeci de tineri s-au strâns pe Esplanada din Slatina, începând cu ora 16.00, pentru a lua parte sau a viziona concursul de skate și bmx, întrecere ce a reunit skateri și bikeri din țară și din străinătate.
„Le-am promis skaterilor și bikerilor slătineni că vom organiza pe 2 mai, de Ziua Tineretului, un astfel de concurs. Acești tineri rebeli care știu să îmbine sportul cu distracția au făcut un adevărat spectacol pe Esplanadă. Slatina este deja pe harta internațională a acestui sport, după ce Marius Constantin a devenit campion mondial la freestyle skateboarding. Pentru el și pentru toți tinerii slătineni care practică aceste sporturi, m-am implicat în construirea unui skatepark, pe terenul de lângă Podul Olt. Primăria Slatina a alocat, deja, fonduri pentru proiectarea și construirea acestuia”, a declarant candidatul PSD la Primăria Slatina – Emil Moț.
Concursul „Slatina Skate, Show pe Esplanadă” s-a încheiat cu premierea celor mai buni skateri și bikeri, care au primit, din partea organizatorilor, premii și diplome.
Ionuț DUMITRESCU