Artiștii și meșterii populari de la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Olt, Primăria Slatina, Asociația Culturală Center Inter Art – Centrul Internațional de Artă România, Ansamblul Folcloric „Ghiocelul” din Cezieni și Ansamblul Folcloric „Pomul Vieții” din Balș au luat parte la prima ediție a Festivalului Tradițiilor Românești de la Praga, ce s-a desfășurat în perioada 28-29 mai.
Acțiunea a fost organizată de Institutul Cultural Român de la Praga, împreună cu Ambasada României în Republica Cehă și Asociația Românilor din Republica Cehă, și s-a desfășurat la Muzeul Etnografic din Parcul Kinsky, Praga.
Scopul festivalului a fost acela de a prezenta, atât publicului ceh, cât și celui român, demonstrații de artă, muzică și dans popular, prin intermediul cărora imaginea României să fie promovată peste hotare: Călușul românesc și suite de jocuri populare, arte și meșteșuguri românești din zona Olteniei, cântece populare tradiționale, expoziție de artă fotografică inspirată din tradiții și obiceiuri etc.
„Am promovat imaginea României prin artă, port popular, obicei și tradiție. Publicul ceh a fost invitat, astfel, să interacționeze cu valorile culturale românești, relevându-li-se comorile etno-folclorice ale țării noastre și facilitându-li-se înțelegerea pasiunilor și acțiunilor exprimate prin artă și tradiții. Proiectul are în vedere nevoia românilor de reprezentare culturală în spațiul de reședință, fiind deschis atât publicului român, cât și celui local sau internațional“, a declarat Valeru Ciurea, referent de specialitate în cadrul Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Olt.
Sâmbătă, 28 mai 2016, Ansamblul Folcloric „Ghiocelul” din Cezieni a luat parte la defilarea în costume populare. Meșterul popular Olguța Alexandra Filip a prezentat meșteșugul costumului popular; meșterul popular Ștefan Trușcă a prezentat meșteșugul olăritului și meșterul popular Daniela Voicu a prezentat meșteșugul încondeierii ouălor.
Duminică, 29 mai 2016, suita mixtă „Joiana” (Ansamblul „Ghiocelul” din Cezieni, Olt) a încântat publicul cu dansurile populare: Joiana, Alunelul, Trei-păzește, Boiereasca, Mereu; solista vocală Daniela Voicu (Ansamblul Folcloric „Pomul Vieții” din Balș, Olt) a interpretat piesele: Neicuță olar frumos, Frunzuliță de cicoare, Neică după-un an de zile, Așa-i omul cât trăiește; suita mixtă „Toculețul” (Ansamblul „Ghiocelul” din Cezieni, Olt) a urcat pe scenă pentru Sârba, Șchioapa, Alunelul, Tocu’, Trei-păzește. Festivalul a continuat cu un recital al rapsodului Ion Crețeanu (Ansamblul Folcloric „Doina Oltului“ Slatina, Olt) și cu Ceata de călușari „Ghiocelul” din Cezieni, Olt.
Pe parcursul celor două zile, s-au desfășurat expoziții permanente de artă fotografică: „Obiceiuri și tradiții românești” de Valeru Ciurea; prezentare de carte: George Smarandache (scriitor) – Lumea satului. Monografie povestită. Vol. 1; Lumea satului. Țarina și drumul de asfalt. Vol. 2; Lumea satului. De la uluci la porți de fier și gard de ciment. Vol. 3; Călător printre cuvinte; și Cornel Udrea (Președintele Uniunii Umoriștilor din România) – Colecție de autor.
Trebuie amintit faptul că Expoziția „Tradiții și obiceiuri românești” a avut loc la Ambasada României din Praga. Fiind semnată de artistul fotograf Valeru Ciurea, expoziția s-a desfășurat în cadrul celei de-a V-a ediții a Festivalului European de Artă Fotografică, sub auspiciile Institutului Cultural Român din Praga. Cele patruzeci de lucrări expuse au reprezentat o incursiune în tot atâția pași fotografici prin lumea satului românesc tradițional.
CJCPCT Olt, prin Gabriela Rusu Păsărin, Valeru Ciurea, au prezentat publicului: Troițele și crucile de hotar; Cojocul și ceramica de Vădastra; Gheorghe Tănase – meșterul lemnului; Eugen Ionescu de la Slatina la Paris; Județul Olt – Album de tradiții și obiceiuri.
De asemenea, a avut loc și proiecția filmului documentar-artistic „Zestrea Românilor. Țara Oltului de Jos” – Realizatori: Televiziunea Română și Consiliul Județean Olt. A prezentat: Valeru Ciurea.
Ionuț DUMITRESCU


