Cu toate capriciile vremii din ultima perioadă, în Corabia au fost demarate lucrările de reabilitare și modernizare străzi, conform proiectului „Reabilitare și modernizare străzi oraș Corabia” din cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală. Prima stradă aflată în reabilitare este strada Trecerea Dunării. Ieri, echipele de muncitori se aflau pe teren și se executau lucrări de bordurare. Segmentul în lucru se află între zona gării și spital.
Există însă o problemă. Mai mulți locuitori de pe această stradă și-ar fi dorit racordarea la rețeaua de gaze a orașului și, prin urmare, mai întâi instalarea conductei de gaze, știind că pe strada lor ar fi trebuit să vină conductă în 2015.
Tot ce am putut afla este că strada Trecerea Dunării nu este inclusă nici în planul de investiții pe 2016 al firmei WIROM.
În privința eventualelor distrugerii ale străzii, care va fi reabilitată în acest an, edilul orașului spune că nu va fi distrus nimic, fiindcă a fost prevăzut un spațiu verde, unde se va săpa, când va fi instalată conducta de gaze.
Georgiana Ispas