Consiliul Județean Olt a găzduit astăzi, 20 mai 2026, o întâlnire specială organizată în cadrul proiectului Erasmus+ „GROUP MOBILITY OF SCHOOL PUPILS”, derulat de Școala Gimnazială „Gheorghe Magheru” Caracal, împreună cu elevi și profesori din Italia.
Evenimentul s-a desfășurat în Sala Europa a Consiliul Județean Olt, spațiu simbolic în care sunt luate deciziile importante pentru județ. Reprezentanții administrației județene au discutat cu participanții despre educație, cultură, administrație și despre rolul experiențelor internaționale în formarea tinerilor.
Potrivit reprezentanților CJ Olt, astfel de proiecte europene depășesc sfera activităților educaționale și a vizitelor de studiu, contribuind la dezvoltarea unor relații de prietenie, la dialog intercultural și la acumularea unor experiențe de viață valoroase pentru elevi.
„Astfel de proiecte înseamnă mai mult decât vizite și activități educaționale, înseamnă prietenii, dialog, deschidere și lecții de viață pe care niciun manual nu le poate înlocui”, au transmis reprezentanții instituției.
Autoritățile județene au subliniat importanța implicării județului Olt în inițiative europene care oferă tinerilor oportunitatea de a descoperi culturi noi, dar și de a se dezvolta personal prin contactul direct cu oameni și experiențe diferite.
Dragoș Sîrghie


