AcasăActualitatePISTĂ DE ATERIZARE ELICOPTERE SMURD, LA BRASTAVĂȚU

PISTĂ DE ATERIZARE ELICOPTERE SMURD, LA BRASTAVĂȚU

Anumite dificultăți constatate în legătură cu existența unui loc unde ar fi putut ateriza elicopterele SMURD, în caz de urgență, au făcut ca, la nivel local, să se ia inițiativa construirii unei piste de aterizare în perimetrul comunei.

În acest scop, s-a luat legătura cu Serviciul de Ambulanța Olt și s-a identificat un loc potrivit pentru amenajarea unei astfel piste, pistă deja funcțională. Suprafața acesteia este de 10/10 m.l. și este construită din beton cu grosimea medie 30 cm. Cheltuielile cu aceasta investiție au fost suportate  din bugetul local.

primari brastavatu olt6Serviciile medicale la nivelul comunei sunt asigurate de doi medici, prin cele două cabinete medicale individuale existente la nivelul comunei, cât și prin Centrul Medical de Permanență, la care cetățenii pot apela la orice oră din zi și noapte. S-au făcut demersuri și se fac în continuare pentru aducerea în comună a încă unui medic.

Se pare că, la Brastavățu, grija pentru cetățean constituie o preocupare, în multe alte locuri fiind aproape inexistentă.

Comuna Brastavățu este una dintre cele mai mari comune din județ, în ceea ce privește numărul de locuitori.

Georgiana Ispas

- Advertisment -

Most Popular

- Advertisment -

Recent Comments