Recent, Primăria Municipiului Slatina a anunțat faptul că s-a dat startul înscrierilor pentru acordarea tichetelor sociale pentru Paște 2017. În acest sens, se vor menține cele zece puncte de pe raza municipiului amenajate inițial, pentru sezonul Crăciun 2016, puncte unde se vor putea distribui și depune cereri în perioada 16 ianuarie – 28 februarie.
Vor beneficia de aceste tichete sociale persoanele cu handicap grav sau accentuat și, respectiv, pensionari – fără a se ține seama de vârstă și tip de pensie, dar ale căror drepturi obținute din pensie sau, după caz, din pensii și/sau venituri nete cumulate, sunt cel mult egale cu 1.000 lei/lună.
Pe lângă cererea scrisă pentru acordarea tichetelor sociale, pensionarii trebuie să prezinte următoarele documente: cupon/decizie pensie din luna curentă sau cel mult luna anterioară depunerii cererii; act de identitate al solicitantului, care poate fi beneficiarul sau reprezentantul legal al acestuia; act de identitate al beneficiarului în condițiile în care persoana beneficiară este diferită de persoana solicitantă. Și persoanele cu handicap grav sau accentuat vor prezenta: cerere scrisă; act de identitate al solicitantului, care poate fi beneficiarul sau reprezentantul legal al acestuia; act de identitate al beneficiarului în condițiile în care persoana beneficiară este diferită de persoana solicitantă; documente din care să rezulte apartenența la categoria de persoană cu dizabilități, respectiv certificatul de încadrare în grad de handicap grav/accentuat.
Tichetele sociale sunt în valoare de 100 lei și vor putea fi utilizate pentru achiziționarea de produse alimentare, produse de curățenie și igienă corporală sau a locuinței, produse farmaceutice, articole de îmbrăcăminte și încălțăminte.
Reamintim faptul că aceste tichete sociale se vor acorda de două ori pe an, cu ocazia sărbătorilor de Crăciun și de Paște. De menționat că tichetele sociale (100 lei/sărbătoare/beneficiar) vor fi puse gratuit la dispoziția cetățenilor, beneficiarii urmând să le primească direct la domiciliu, prin intermediul poștei, în luna dinaintea evenimentului ce urmează a fi sărbătorit. Cererea pentru acordarea tichetelor sociale va fi disponibilă gratuit, atât la cele zece puncte publice mai sus-menționate, dar ea poate fi descărcată direct și de pe siteul Primăriei Slatina – www.primariaslatina.ro și poate fi totodată transmisă on-line cu condiția ca, odată cu solicitarea, să fie transmise și documentele prevăzute mai sus, la adresa office@primariaslatina.ro.
Cele zece puncte vor fi amenajate după cum urmează: la Primăria Municipiului Slatina (3 puncte de primire: sediul central – str. Mihail Kogălniceanu nr. 1; Direcția Administrarea Domeniului Public și Privat – str. Unirii nr. 2B și Direcția Economică – str. Toamnei nr. 6); la Direcția Protecție și Asistență Socială (3 puncte de primire: sediu central – str. Frații Buzești nr. 6; Clubul Pensionarilor – str. Victoriei; Centru de Îngrijire și Igienă Corporală – str. Nicolae Bălcescu nr. 22); la Centrul „Complex servicii pentru persoane adulte cu dizabilități și alte persoane aflate în situații de nevoie Slatina” al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Olt (1 punct de primire – str. Centura Basarabilor); Compania de Apă Olt (3 puncte de primire: casieria sediu central – str. Artileriei nr. 2; casieria Dispecerat – str. Textilistului; casieria A.I. Cuza – b-dul A.I. Cuza).
Ionuț Dumitrescu