AcasăActualitateSlatina sărbătorește 46 de ani de la declararea ca municipiu! Trei zile...

Slatina sărbătorește 46 de ani de la declararea ca municipiu! Trei zile de concerte, recunoaștere publică și întâlniri cu legendele fotbalului!

Slatina intră în sărbătoare! În acest final de săptămână, între 27 și 29 iunie, orașul marchează 46 de ani de la momentul în care a fost declarat municipiu. Cu această ocazie, administrația locală pregătește un adevărat maraton de evenimente dedicate comunității – de la concerte în aer liber, la Gala Excelenței, inaugurări, întâlniri cu legendele sportului slătinean și un festival urban pentru toate vârstele.

În centrul municipiului, la kilometrul zero – în fața Magazinului Oltul – va fi amplasată scena principală a manifestărilor, iar traficul va fi restricționat pe bulevardul A.I. Cuza, între Magazinul Oltul și zona Poștei, de vineri, ora 12.00, până luni dimineața, la ora 5.00. Organizatorii își cer scuze pentru disconfortul creat, dar promit o atmosferă de sărbătoare „așa cum Slatina merită cu adevărat”.

Primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo, a prezentat programul detaliat și a adresat tuturor slătinenilor o invitație la distracție:

 „Va fi un weekend incendiar! În weekend-ul acesta, 27, 28 și 29 iunie, Municipiul Slatina celebrează 46 de ani de când a fost declarat municipiu. Ocazie cu care, aici, la magazinul Oltul, în mijlocul orașului, la km zero, vom amplasa o scenă, vom închide circulația, de vineri de la ora 12.00, până luni dimineața, la ora 5.00. Îmi cer scuze șoferilor, pentru că tot bd. A.I. Cuza până la Poștă va fi închis.

Vom avea trei zile extraordinare de concerte, de recunoaștere a cetățenilor merituoși din Slatina, a copiilor și de distracție.

Vineri, începând cu ora 18.00, va avea loc Gala Excelenței, unde vom premia peste 1600 de copii premianți și care au obținut rezultate extraordinare în anul școlar trecut. Vom decerna, de asemenea, titlul de cetățean de onoare și personalitatea anului. Asta se va întâmpla vineri, iar vineri seara, de la ora 21.00, vom avea un concert absolut senzațional pentru copii și tineri, o vom avea invitată specială pe Bibi.

Sâmbătă, la ora 18.00, inaugurăm Baza de Sport „Profesor Ion Pârvulescu”, cu un meci de fotbal senzațional, unde vor participa Gică Craioveanu, Dănciulescu, Niculescu, Luțu și alte glorii ale Slatinei, care ne-au reprezentat, cu succes, la nivel național și internațional. Iar de la ora 20.00, vom avea, tot aici, concerte Sweet Kiss și Pepe.

După ce vom avea meciul de fotbal de la ora 18.00 la ora 19.00, vom veni cu toții pe bulevard unde CSM va avea un stand, iar toți fotbaliștii care au jucat vor da autografe, vor vorbi cu oamenii, vor vorbi cu slătinenii.

Duminică avem ultimul concert, Antonio Pican de la ora 21.00. În tot acest timp, vom avea comercianți, vom avea mâncare, vom avea o atmosferă de sărbătoare așa cum merită Slatina cu adevărat.

Ne vedem în weekend-ul acesta, 27-29, voi fi aici în fiecare zi. Vă aștept pe toți slătinenii sărbătoare, cu mic, cu mare. Ne vedem aici la distracție!”

Evenimentul se anunță a fi unul memorabil, în care administrația locală îmbină performanța educațională cu istoria sportivă a orașului și cu bucuria unei sărbători a întregii comunități. Nu vor lipsi standurile cu mâncare, produsele tradiționale și întâlnirile directe cu sportivi și reprezentanți ai comunității.

Slatina trăiește, timp de trei zile, spiritul sărbătorii. O aniversare care aduce în prim-plan oamenii, valorile și bucuria de a fi împreună.

Dragoș Sîrghie

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -

Most Popular

- Advertisment -

Recent Comments