Autoritățile județene și locale, reprezentanți ai instituțiilor din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională, militari români și americani, precum și numeroși invitați au participat joi, 26 iunie, la ceremonialul militar și religios organizat la Slatina cu prilejul Zilei Drapelului Național al României. Evenimentul a fost organizat de Instituția Prefectului-Județul Olt, alături de Garnizoana Slatina și s-a desfășurat pe platoul din fața instituției Prefectului.
La manifestare au fost prezenți prefectul județului Olt, Ștefan Nicolae, subprefectul Adrian Mihai, deputatul PSD Marius Iancu, vicepreședinții Consiliului Județean Olt, Ionuț Ivan și Virgil Delureanu, primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo, viceprimarul Mădălina Văle, Diana Crețu –administrator public al Slatinei, reprezentanți ai structurilor Ministerului Afacerilor Interne și Ministerului Apărării Naționale din județ, militari români și americani din cadrul Bazei Militare 99 Deveselu, precum și reprezentanți ai instituțiilor deconcentrate și ai unor formațiuni politice.
Ceremonialul a debutat cu intonarea Imnului Național al României, după care prefectul județului și primarul municipiului Slatina au transmis mesaje dedicate semnificației Drapelului Național.
Prefectul Ștefan Nicolae a subliniat importanța Tricolorului ca simbol al identității și continuității statului român:
„Astăzi celebrăm unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității naționale – Drapelul României, simbol al unității, independenței și demnității poporului român. Tricolorul românesc are rădăcini adânci în istoria noastră. Culorile albastru, galben și roșu au fost prezente de-a lungul timpului în stemele și însemnele istorice ale provinciilor românești, devenind expresia idealului de unitate națională (…).
Drapelul nu este doar un simbol al trecutului. El reprezintă și prezentul și viitorul nostru comun. Ne amintește că avem responsabilitatea de a păstra și consolida valorile pentru care înaintașii noștri au luptat: libertatea, solidaritatea, respectul pentru lege și demnitatea umană. În această zi de sărbătoare, să privim Tricolorul cu respect și recunoștință, conștienți că el poartă în culorile sale memoria sacrificiilor trecutului și speranțele generațiilor viitoare. Să cinstim Drapelul României prin ceea ce facem în fiecare zi pentru comunitățile noastre, pentru județul Olt și pentru România. La mulți ani Drapelului Național al României!”
La rândul său, primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo, a ales să vorbească despre valoarea simbolică a Drapelului printr-o întâmplare care l-a impresionat și care a stat la baza amplasării unui catarg cu Tricolorul în zona Gării.
„(…) Am să vă spun o istorie scurtă… Într-una dintre discuțiile pe care le-am avut cu un locuitor al Slatinei, din zona Gării, fost cadru militar, acesta mi-a spus: «Domnule primar, toată viața mi-am început ziua salutând Drapelul României. Eu locuiesc în acest bloc, la un etaj mai sus, și mi-aș dori, dimineața, când mă trezesc, să pot vedea Drapelul României de pe balcon și să îl salut».
Mi s-a părut atât de emoționantă povestea și starea de grație a dumnealui că, într-un timp scurt, în sensul giratoriu de la Gară, am amplasat un Drapel al României (…).
Cred că, dacă mai mulți dintre noi vom conștientiza importanța pe care Drapelul României o are, vom conștientiza ce reprezintă el pentru România și, cu cât mai mulți vom fi, cu atât mai mult Slatina, Oltul și România se vor curăța… La mulți ani Drapelului României!”
După alocuțiuni, preoți din cadrul Episcopiei Slatinei și Romanaților au oficiat slujba de sfințire a Drapelului Național. În continuare, oficialitățile prezente au sărutat Tricolorul, iar acesta a fost arborat solemn pe catargul din fața Instituției Prefectului, în acordurile Imnului Național al României.
Ceremonialul de la Slatina a reafirmat respectul față de unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român, într-o zi dedicată valorilor care definesc identitatea națională. Prin solemnitatea momentelor și mesajele transmise, participanții au adus un omagiu Tricolorului, simbol al unității, libertății și continuității poporului român.
Daria Badea


